2021-01-08
Aktualności
Bezpłatne konsultacje prawne dla migrantów

Gmina Pleszew we współpracy z Fundacją Ukraina i Instytutem Praw Migrantów zainicjowała szereg działań, mających usprawnić wzajemną integrację cudzoziemców i rodowitych mieszkańców.

W każdy drugi wtorek miesiąca od 12:00 do 18:00 w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich przy ul. Bolesława Krzywoustego 3 w Pleszewie organizowane są bezpłatne konsultacje prawne dla migrantów.

8 stycznia i 12 lutego 2021 r. będzie możliwość uzyskać odpowiedzi na pytania w następującym zakresie:

- legalizacja pobytu (pobyt stały, pobyt czasowy, na podstawie małżeństwa, połączenie z rodziną, pieczątka w paszporcie)

- otwarcie biznesu dla cudzoziemców

- legalizacja pracy (postojowe, niewypłacanie wynagrodzenia, zatrudnienie w czasie COVID, tarcze antykryzysowe)

- meldunek, PESEL

- rozliczenie PIT

- zawarcie małżeństwa

- państwowy egzamin z języka polskiego

- kupno i wynajem nieruchomości

Konsultacje są przeznaczone dla obywateli państw trzecich i prowadzone są indywidualnie z prawnikami Instytutu Praw Migrantów. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy pod numerem telefonu +48 664 054 396.

Konsultacje są przeznaczone dla obywateli państw trzecich i prowadzone są indywidualnie z prawnikami Instytutu Praw Migrantów. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy pod numerem telefonu +48 664 054 396.


O Instytucie Praw Migrantów:

Instytut Praw Migrantów został powołany przez Fundację Ukraina i Konsulat Honorowy Ukrainy we Wrocławiu w listopadzie 2020 r. Jest to pierwsza w Polsce jednostka, która kompleksowo odpowiada na na potrzeby migrantów, nie tylko w sprawach podstawowych związanych z legalizacją pobytu i pracy.

Instytut ma na celu wdrożenie szerokiej gamy działań, które pomogą migrantom poczuć się pełnoprawną części społeczeństwa oraz być postrzeganymi w taki sposób przez społeczeństwo przyjmujące.

Siedziba IPM mieści się we Wrocławiu przy ul. Ruskiej 46A, działania zaś mają zakres wojewódzki, a w już niedługo - ogólnopolski. W ofercie IPM - Konsultacje informacyjne i specjalistyczne (psycholog, prawnik, doradca zawodowy itd.), publikacje eksperckie, współpraca z organizacjami i organami zajmującymi się migrantami, działalność szkoleniowa dot. migracji i trzeciego sektora.

www: https://www.instytutpm.eu


PCPR Pleszew 2007-2023