„e-senior” i wolontariat w projekcie

Europejski Rok Wolontariatu propagujący aktywność obywatelską został ustanowiony przez Radę Unii Europejskiej na rok 2011.

Rok obecny zatem jest okazją do wszelkich działań związanych z dobrowolnym angażowaniem się w istotne zagadnienia społeczne.

Chcąc włączyć się w obchody Roku Wolontariatu na terenie Powiatu Pleszewskiego w „Projekcie wrażliwym na wiek” założyliśmy zaangażowanie w niektóre z realizowanych działań wolontariuszy, osób zainteresowanych pracą społeczną.

Głównym punktem wykorzystania potencjału i aktywności wolontariuszy będzie edukacja informatyczna/internetowa bezpośrednich uczestników projektu, tj. osób w wieku 60+.

Nikt w dzisiejszym świcie nie wyobraża sobie funkcjonowania bez komputera. Młode pokolenie w naturalny sposób wpisało się do wirtualnego świata, natomiast osoby starsze muszą uczyć się tej kompetencji w wieku późniejszym. Proszenie o pomoc jest przyczyną wielu przykrości, może powodować powolne wycofywanie się z życia społecznego oraz zaniżanie własnej samooceny. Dlatego naszą ideą jest promowanie wykorzystania Internetu w codziennym życiu oraz przeciwdziałanie cyberwykluczeniu osób starszych.

Spora część seniorów nie korzysta z technologii informacyjnych pomimo ich dostępności z powodu obawy przed „zniszczeniem” czy „zepsuciem”. A w obawie przez wstydem czy ośmieszeniem, nie proszą o pomoc swoich bliskich. Być może taka postawa spowodowana jest obawą przed utratą autorytetu w sytuacji kiedy w rolę nauczyciela wciela się młodsze pokolenie. Dodatkowo taką sytuację mogą powodować liczne stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie dotyczące osób starszych.

Dlatego promujemy postawę otwartości i gotowości niesienia pomocy, a przy tym czerpania ze wspólnych doświadczeń bez dyskryminacji i uprzedzeń.

Do działań aktywizujących seniorów zaangażowani zostaną nie tylko wolontariusze, ale także specjalista z dziedziny informatyki. Spotkania młodych osób (wolontariuszy) oraz seniorów oprócz nauki obsługi komputera i poruszania się w świecie Internetu pozwolą na zacieśnienie więzi międzypokoleniowych.

Mamy również na uwadze fakt, że jesteśmy społeczeństwem, które w znaczącej ilości emigruje za granice, a głównym źródłem pozostawania w kontakcie są liczne komunikatory umożliwiające najszybszy kontakt przy minimalizacji kosztów. Dzięki tym działaniom zostaną zachowane i pielęgnowane więzi rodzinne. Celem głównym programu jest zaszczepienie bakcyla związanego z nowymi technologiami, co w dużej mierze będzie podstawą do dalszego pogłębiania wiedzy i czerpania satysfakcji z własnego rozwoju.

Zajęcia informatyczne w ramach „Projektu wrażliwego na wiek” rozpoczynamy we wrześniu.



PCPR Pleszew 2007-2011, Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich